wtorek, 9 października 2012

klątwa Soliny
Niektórzy twierdzą, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ja skłaniałabym się raczej do poglądu, że do wiedzy. Dlatego, jako baba dość ciekawa, szczególnie legend i mitów, nie omieszkałam poszperać w Internecie za takowymi o Solinie.

Jak to się zatem stało, że woda zwyciężyła z ziemią?

Przed laty żyły dwie kobiety, Mychalina Datkowa i Tekla Zawiłykowa, dwie miejscowe wiedźmy. Pokłóciły się one o czarną kurę, która według nich miała znieść cudowne jajko. Z jajka miał rzekomo wykluć się diabeł, mający zapewnić swojej „właścicielce” dobrobyt i powodzenie. Żadna z kobiet nie chciała ustąpić, w końcu zaczęły przeklinać się nawzajem i rzucać zaklęcia.  W końcu jedna z nich rzuciła brzemienne w skutki słowa:

„Niech woda pochłonie całą chyżę! Niech zamuli studnie… Niech zatopi całą wieś, wszystkie pola, drogi i przydrożne kapliczki, cmentarze i cerkiew! Niech topilce, topielce i topielczyki po wsze czasy straszą na Twojej ojcowiźnie!”

Wkrótce w Warszawie zdecydowano o budowie zapór na Sanie, w Myczkowcach i Solinie.
Wiedźmy usłyszawszy o decyzji, postanowiły przeciwdziałać. Oczywiście czarami. Było już jednak za późno. „Klamka zapadła”. Jedyne, co mogły zrobić, to zemścić się na tych, którzy zalali ich domostwa.

,,Zanieś z wiatrem tych wszystkich, którzy pozbawili nas ojcowizny na dalekie góry, doliny, na dalekie lasy, na dalekie morze. Niech tam, gdzie zagna ich wiatr, nie znajdą  przyjaciół, życzliwego słowa, niech się zagubią na wieki, niech poczują tęsknotę za domem i do Soliny nie wrócą!”

I rozwiało po świecie budowniczych zapory.(tekst przeniesiony ze Złożonego parasola)

4 komentarze:

 1. Fajna legenda. Znów winne kobiety. A leganda podaje, jekiego koloru było jajko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie podaje. Ale jak miał się wykluć diabeł, to pewnie tęczowe;):)

   Usuń
 2. 15 października 2012 na 11:40 (ze Złożonego parasola)

  A to dobre! Klątwa klątwą, ale zyski z powstania jeziora raczej przyćmiły klątwe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 16 października 2012 na 13:04 (ze Złożonego parasola)

   Ale bez klątwy nie byłoby tak ciekawie;):)

   Usuń