czwartek, 6 czerwca 2013

tajemniczy Szkotnik:)



Jest w Tarnowie ulica o tajemniczej nazwie Szkotnik. Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przylegały do niej koszary wojskowe. Pamiętam, że jako dziecko byłam tam z moim rodzicielem na przysiędze jakiegoś jego kolegi. Widok dziury zamiast sedesu – niezapomniany. 

Po koszarach pozostały zagospodarowane budynki, a Szkotnik nadal istnieje, intrygując swoją nazwą. Mnie również dręczyła ciekawość, dlatego, gdy tylko nadarzyła się okazja, nie omieszkałam jej zaspokoić. 

Jedna z hipotez etymologicznych, raczej zakrawająca o legendę, jest taka, że w okolicy zamieszkiwali Szkoci, którzy w XVIII wieku dość licznie osiedlili się w Tarnowie, uciekając przed represjami religijnymi w Anglii. Hipoteza brzmi ładnie, ale niewiarygodnie. Za to o wiele więcej sensu ma nawiązanie do dawnej nazwy bydła – w XVI wieku brzmiała ona „skot”, zaś „skotnica” oznaczała pastwisko dla bydła. 

Ma to sens, gdyż w dawnych czasach były tu łąki, na których wypasano bydło. Co więcej, okazuje się, że dawna nazwa ulicy Szkotnik, używana jeszcze w 1910 roku, brzmiała „Skotnik”. 

Skotnik, Szkotnik… ciekawe, jak za następne sto lat będzie brzmiała nazwa tej ulicy?:)

9 komentarzy:

 1. A ja myślałem, że to od nazwiska jakiegoś gościa. Ta ulica znana była też z tego, że tam urzędowały upadłe kobiety, świadczące swoje usługi żołnierzom. Ona nawet asfaltowana nie była, jakiś żwir, dziury i ladacznice.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biznes jest biznes - tam gdzie wojsko tam zawsze są prostytutki. A jako ciekawostkę powiem Ci, że w pobliżu koszar rodziło się też więcej nieślubnych dzieci:)

   Usuń
 2. a skotnik, to heba ogrodzony plac do zapędzania bydła, bo kotnik, to heba byłby dla kotów :))) nasumi

  OdpowiedzUsuń
 3. O kurna!!! My mieszkaliśmy na Powstańców Warszawy, zaraz koło jednostki wojskowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślisz, że jakiś przystojny ułan pod okienko się zapędził?;):):)

   Usuń
 4. Jak nie przestanie padać to chyba będzie Szkutnik :-)

  OdpowiedzUsuń